Odpovědi na nejčastější otázky týkající se WordPress
Seznamujte-li se teprve s tvorbou webových stránek pomocí redakčního systému WordPress, pak vám možná už „jde hlava kolem“ ze všech dostupných informací, které lze na internetu nalézt. Účelem tohoto článku je odpovědět na základní a často se opakující dotazy.
Článek je pravidelně aktualizován a rozšiřován o další otázky.
Kolik stojí provoz WordPressu?
WordPress je open source redakční systém. Stáhnout a nainstalovat si jej můžete zcela ZDARMA.
Ačkoliv samotný software je v základu bezplatný, neznamená to, že provoz také. Obvykle je potřeba pořídit doménu a hosting. Volitelně pak placenou šablonu či pluginy. Nejlepší wordpress šablony najdete zde.
Jaký je rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com?
Při zkoumání světa WordPressu brzy narazíte na WordPress.com. Možná byste tam automaticky zamířili pro stažení instalačního balíčku, ten se ale nachází na stránce WordPress.org.
WordPress.com je zcela legitimní služba, pochází od společnosti Auttomatic, která se o vývoj WordPressu stará, ale slouží přímo k zakládání blogů na jejich platformě. Vybrat si můžete od bezplatného balíčku až po několik placených, které nabízejí větší možnosti úprav a funkcí.
Je WordPress pouze pro blogy?
Rozhodně ne! Ačkoliv WP vzniknul jako blogovací platforma, je možné jej využít i pro tvorbu nejrůznějších typů projektů. Od klasických webových prezentací, katalogů, zpravodajských portálů, e-learningových plaforem až po plnohodnotné e-shopy.
Najít lze jak hotová řešení šablon/pluginů uzpůsobujících WordPress konkrétním účelům, ale také řadu nástrojů pro vývojáře, pomocí kterých je možné vytvořit zcela unikátní systémy.
Jak zabezpečit WordPress?
WordPress podle statistik pohání již více než třetinu webových stránek na internetu. Pochopitelně se na jeho slabiny zaměřují i útočníci. I v tuto chvíli se na tento web snaží dostat nějaký robot.
Instalací WordPressu to rozhodně nekončí. V první řadě je potřeba nastavit si silné heslo pravidelně aktualizovat jádro, šablonu a pluginy, případně nastavit některý z bezpečnostních pluginů.