Student 849825 1280

Potřebujete pro tvorbu webů živnostenské oprávnění?

Ano, je to celkem častá otázka, která se vynořuje v hlavě mnoha lidí, kteří se chtějí věnovat tvorbě webových stránek. Možná právě i vás zajímá, zda je nutné mít živnostenské oprávnění pro tento obor. Na to vám odpovím v tomto článku.

Jako tvůrce webových stránek mám s touto problematikou osobní zkušenost. Proto vám mohu sdělit, že pro většinu typů tvorby webů není živnostenské oprávnění profesionální potřeba. Nicméně existují určité výjimky, o kterých vás rád informuji.

Kdy potřebujete živnostenské oprávnění pro tvorbu webů?

Stačí mít trochu nadhledu a ujasnění o tom, co chcete tvořit. Pokud plánujete spíše jednorázové projekty jako například vytvoření webových stránek pro rodinné příslušníky nebo přátele, nemusíte si řešit živnostenské oprávnění. Stejně tak, pokud budete vytvářet jednoduché stránky pro své vlastní potřeby bez úmyslu je komerčně využívat.

Avšak pokud se chcete věnovat tvorbě webových stránek na profesionální úrovni, a to s úmyslem je následně nabízet a prodat, pak je živnostenské oprávnění nezbytné. Dále je také potřeba živnostenské oprávnění v případě, že budete vytvářet web pro někoho jiného za úplatu.

Podmínky pro získání živnostenského oprávnění pro tvorbu webů

Pro získání živnostenského oprávnění pro tvorbu webů musíte splňovat několik podmínek. Jednou z nich je zřízení živnostenského oprávnění. To můžete učinit na jakémkoliv Živnostenském úřadě.

Dále je potřeba mít příslušný pracovní nábytek, jako je počítač, software a další nástroje pro práci s tvorbou webových stránek. Nepožaduje se však žádný konkrétní typ počítače nebo software.

Doporučuji sehnat si kvalitního účetního, ať už jste z Prahy a nebo z Brna. Výběr účetního nehraje na sídlo firmy, nebo místo podnikání žádnou roli.

Ve většině případů není pro tvorbu webových stránek nezbytné živnostenské oprávnění, pokud se nejedná o profesionální činnost a existují zjevné úmysly komerčního využití. Nicméně pro každý případ se radím zvážit situaci a v případě nejistoty se informovat u příslušných úřadů. Díky tomu se vyhnete případným problémům v budoucnu.

Podobné příspěvky